Media Ładują Informacje ....

Izrael może uzupełnić swoją Żelazną Kopułę o „laserową barierę

W rzeczywistości system ten składałby się z laserów rozmieszczonych na samolotach i przeznaczonych do obrony przed wrogimi dronami.

Aby niszczyć drony w locie, Izrael planuje rozmieszczenie laserów w powietrzu. Nowy system, w ramach którego na samolotach zostanie zamontowana broń laserowa o dużej mocy, jest częścią szerszych wysiłków technologicznych mających na celu stworzenie systemów obronnych tak wszechstronnych, że będą one w stanie zniwelować działanie szeregu tanich broni wystrzeliwanych przeciwko krajowi, a ich użycie nie będzie kosztowało fortuny.

W przemówieniu wygłoszonym 1 lutego w jednym z ośrodków analitycznych w Tel Awiwie premier Izraela Naftali Bennett ogłosił plany obrony kraju za pomocą „muru laserowego”.

„To pozwoli nam, w perspektywie średnio- i długoterminowej, otoczyć Izrael laserowym murem, który będzie nas bronił przed pociskami, rakietami, UAV i innymi zagrożeniami, które zasadniczo pozbawią naszych wrogów najsilniejszej karty, jaką mają przeciwko nam” – powiedział Bennett, według Jerusalem Post.

Według planów Bennetta system ten ma być gotowy i gotowy do użycia do 2023 roku.

Latem ubiegłego roku izraelski gigant obronny Elbit opublikował film, na którym widać, jak system laserowy zamontowany na małym samolocie niszczy drona lecącego nad zbiornikiem wodnym. Samolot był zmodyfikowaną Cessną Grand Caravan, uniwersalnym samolotem komercyjnym, który często jest używany jako środek transportu dla małych grup ludzi. Jak widać na filmie, laser jest obsługiwany przez trzyosobową załogę pokładową.

Operatorzy znaleźli drona, a następnie skoncentrowali laser na niewielkim fragmencie jego kadłuba. Po kilku sekundach laser przepalił obudowę i wnętrze drona, a robot rozpadł się nad morzem. Założeniem projektu, jak przedstawił Oren Sabag z Elbit Systems, jest niszczenie nadchodzących zagrożeń, zanim dotrą one do skupisk ludności.

Rząd Izraela publicznie wyraził obawy, że drony, wystrzeliwane z grup wewnątrz Syrii i podobno dostarczane przez Iran, będą regularnie używane przeciwko temu krajowi jak pociski kierowane. Houthi, jedna z kilku frakcji w trwającej w Jemenie wojnie domowej, otrzymała drony zagranicznej produkcji i użyła ich przeciwko celom w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tanie drony oferują zasięg i dokładność, które wcześniej były niedostępne dla powstańców i grup zbrojnych nieposiadających dostępu do samolotów, co pozwala tym grupom na przeprowadzanie ataków odwetowych na obiekty oddalone od miejsc bezpośrednich walk.

W ten sposób drony mogą być postrzegane jako broń podobna do rakiet Qasem, taniej i prymitywnej broni, która stała się podstawą ataków na Izrael w latach 2000. Rakiety te, pozbawione systemów naprowadzania, są głównym celem izraelskiego systemu obronnego Żelazna Kopuła – rozległego zestawu radarów, czujników i baterii rakietowych służących do przechwytywania rakiet w locie.

Żelazna Kopuła skutecznie ogranicza liczbę wybuchających rakiet, ale jak każdy system obronny może zostać przytłoczony liczbą rakiet i nie przechwycić każdego ataku. Jest też kosztowna – koszt każdego wystrzelonego pocisku przechwytującego jest o rząd wielkości wyższy niż koszt przechwyconej rakiety, nie mówiąc już o samym opracowaniu systemu.

Podczas demonstracji nowego systemu latem ubiegłego roku broń laserowa niszczyła drony z odległości 1 km (0,6 mili). Docelowo system ma mieć zasięg 12 mil i wykorzystywać 100-kilowatowy laser do szybkiego niszczenia wykrytych dronów, rakiet i pocisków. Państwa takie jak Stany Zjednoczone również zainwestowały w systemy laserowe montowane na statkach w celu ochrony jednostek na morzu przed atakami.

Obrona całego kraju przed nadlatującymi dronami, rakietami i pociskami jest znacznie trudniejszym zadaniem niż umieszczenie systemu obronnego na pojedynczym statku. Podczas gdy „ściana laserowa” sugeruje stałą i trwałą obronę, ten system składałby się z samolotów wyposażonych w lasery. System ten jest obiecywany na podstawie analizy kosztów, zgodnie z którą każde użycie lasera jest tańsze niż dron, rakieta lub pocisk, które są niszczone przez laser. Może to być możliwe, ale utrzymywanie samolotów w ciągłym patrolu jest zazwyczaj kosztowne.

Systemy takie jak laserowy system przechwytujący, a także to, co obecnie umożliwia Iron Dome, to sposób na złagodzenie wielu rodzajów ataków, które mogą być skierowane przeciwko krajowi. Broń, choć od momentu jej nabycia do momentu użycia postrzegana jest jako narzędzie apolityczne, istnieje w określonym kontekście i zmienia sposób, w jaki przywódcy i rządy rozumieją ryzyko związane z określonymi działaniami.

Jak każda broń obronna, „ściana laserowa” nie jest w stanie sama zmienić polityki, która sprawiła, że jej rozwój był rozważny, ani zapewnić nieograniczonego bezpieczeństwa. Atak i obrona to rodzaj dialogu, a z czasem napastnicy mogą opracować lub zaplanować ataki, które ominą znane środki obrony. W szerszym kontekście, w tym samym dniu, w którym Bennett ogłosił „laserowy mur”, międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International opublikowała raport, w którym stwierdziła, że „władze izraelskie muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za popełnienie zbrodni apartheidu wobec Palestyńczyków”.

Jako technologia, która może zmniejszyć ryzyko asymetrycznego ataku, „mur laserowy” wydaje się mieć podstawy w solidnej inżynierii i praktycznych testach. Jeśli dojdzie do jej wdrożenia, prawdopodobnie stworzy ona głębszą warstwę przechwytywania w obliczu przyszłych ataków, a tym samym prawdopodobnie uratuje życie ludzi, którzy w przeciwnym razie zginęliby podczas wystrzeliwania rakiet lub dronów.

Poniżej można obejrzeć film Elbit przedstawiający przechwycenie:

Z powodzeniem przeprowadzono serię testów przechwytywania z wykorzystaniem lotniczego systemu broni laserowej dużej mocy. System z powodzeniem przechwycił kilka UAV w powietrzu, na różnych dystansach i wysokościach.
Te udane testy, będące efektem współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Izraela, Izraelskimi Siłami Powietrznymi i Elbit Systems, stawiają Izrael w gronie pierwszych krajów, które zademonstrowały tak przełomowe możliwości.
Materiał wideo: Ministerstwo Obrony Izraela.

Media
redakcja@media.co.pl
Previous post Rdzenni rolnicy „przesiedlają” wielowiekowe nasiona, aby zapoczątkować nowe uprawy
Next post Siły Powietrzne boją się angażować w walkę z krnąbrnymi łosiami

Dodaj komentarz