Media Ładują Informacje ....

Sekret uniknięcia kryzysu wieku średniego

Sen, stres i szczęście są nieco inne po 35. roku życia.

Soomi Lee jest adiunktem na Wydziale Studiów nad Starzeniem się, Uniwersytet Południowej Florydy. Ten artykuł ukazał się pierwotnie w The Conversation.

Badam okres średniego wieku, a zwłaszcza to, jak ludzie na tym etapie życia radzą sobie ze snem i stresem. Z moich badań wynika również, że wiek średni niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania.

Czy jesteśmy już na tym etapie?

Trudno jest dokładnie określić, kiedy zaczyna się połowa życia. W porównaniu z innymi okresami rozwojowymi – takimi jak dzieciństwo, dorastanie czy starsza dorosłość – wiek średni trwa dłużej i obejmuje bardziej zróżnicowane role społeczne. Istnieje mniej opublikowanych badań dotyczących okresu średniego życia niż badań dotyczących dzieciństwa i starszej dorosłości. Dlatego naukowcy wciąż niewiele wiedzą na temat czasu i wyjątkowych doświadczeń związanych z tym etapem życia.

Okres połowy życia może rozpocząć się w różnym czasie dla różnych osób.

W latach 90-tych XX wieku powszechnie uznawano, że wiek połowy życia zaczyna się w wieku 35 lat. Obecnie Amerykanie twierdzą, że połowa życia zaczyna się w wieku 35 lat. Obecnie Amerykanie mogą powiedzieć, że połowa życia zaczyna się w wieku 44 lat, a kończy w wieku 60 lat. Do tej zmiany przyczyniła się większa oczekiwana długość życia oraz postępy w medycynie.

Dzisiejsi dorośli żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż poprzednie pokolenia. Zwiększyły się też wymagania związane z budowaniem kariery zawodowej i zakładaniem rodziny. Dlatego niektórzy badacze zaczęli określać okres przypadający mniej więcej między 30. a 45. rokiem życia mianem „ustalonej dorosłości”, odróżniając go od połowy życia w dawnym rozumieniu.

Wiek chronologiczny to tylko jeden ze sposobów na określenie początku okresu średniego życia. Psycholog Margie Lachman zwraca uwagę na pewne przejścia życiowe i role społeczne, które powszechnie występują w połowie życia, jako sposób na stworzenie definicji.

Tak wiele ról, tak mało czasu

Połowa życia to czas, kiedy ludzie pełnią najwięcej ról społecznych. Przeciętny dorosły Amerykanin w połowie życia pełni zazwyczaj cztery kluczowe role – pracownika najemnego lub gospodyni domowej, małżonka lub partnera, rodzica i dorosłego dziecka. Pełnienie wielu ról może dawać więcej możliwości budowania zasobów, takich jak dochody, poczucie własnej wartości, związki i sukces. Ludzie muszą jednak dzielić swój czas i energię między te liczne role.

Czynniki ryzyka chorób w późniejszym okresie życia ujawniają się także w połowie życia. Powszechne są spowolnienie metabolizmu, przyrost masy ciała i zmiany hormonalne. Ponadto, kobiety przechodzą menopauzę, która wiąże się z uderzeniami gorąca oraz wzlotami i upadkami emocjonalnymi. Mężczyźni w średnim wieku są bardziej narażeni na wystąpienie bezdechu sennego niż młodsi mężczyźni i kobiety.

Wszystkie te czynniki są ściśle związane ze snem, dlatego nie dziwi fakt, że osoby w średnim wieku cierpią na niedobór snu. Spanie mniej niż sześć godzin na dobę, niska jakość snu i inne problemy ze snem są powszechne.

Sen, stres, szczęście

Zmiany fizyczne związane z wiekiem nie są jednak jedynym zagrożeniem dla snu. Zmagania osób dorosłych w średnim wieku z łączeniem wielu, często niepasujących do siebie ról, także powodują stres. Stres ma negatywny wpływ na sen, np. w postaci przewlekłej bezsenności. Co gorsza: stres może być skutkiem złego snu. Tak więc zły sen i stres mogą prowadzić do błędnego koła i kaskadowych problemów zdrowotnych.

Zarówno sen, jak i stres wpływają na emocje, dlatego w połowie życia można się spodziewać niskiego poziomu szczęścia. Badania to potwierdzają. W połowie życia mniej osób jest szczęśliwych niż w starszych i młodszych grupach wiekowych. Należy jednak pamiętać, że w połowie życia następuje również rozwój, w tym wzrost wydajności pracy, lepsze podejmowanie decyzji finansowych i większa mądrość.

Choć naukowcy są w stanie zidentyfikować ogólne wzorce pogorszenia jakości snu, zwiększonego stresu i obniżenia poziomu szczęścia w połowie życia, doświadczenia różnią się w zależności od osoby. W przypadku niektórych osób wzrost może być większy niż spadek, lub może występować równowaga obu tych zjawisk. Niektóre badania wykazują, że rozwój osobisty jest związany z dobrym samopoczuciem w połowie życia.

Na razie wiadomo, że połowa życia to przełomowy okres, który wyznacza trajektorię starzenia się. Dlatego też dbałość o siebie w tym okresie jest szczególnie ważna, mimo napiętego harmonogramu wynikającego z większej liczby ról. Trudno przecenić znaczenie odpowiedniej ilości snu i radzenia sobie ze stresem. Stosowanie się do tych zaleceń może pomóc w przekształceniu „kryzysu wieku średniego” w „potencjał wieku średniego”.

Media
redakcja@media.co.pl
Previous post Burza słoneczna wyrzuciła z orbity 40 satelitów SpaceX
Next post Rdzenni rolnicy „przesiedlają” wielowiekowe nasiona, aby zapoczątkować nowe uprawy

Dodaj komentarz